وظیفه و نقش پدر در تربیت فرزندان

فرزند آنان از لحاظ رشد جسمی و روانی به حدی رسیده باشد که بتواند تعلیم و تربیت رسمی را پذیرا باشد بنابر این به والدین توصیه می شود از بزرگتر گرفتن شناسنامه بچه ها که اصطلاحاً «کَبرَ سن» نامیده می شود و گذاشتن کودکان قبل از رسیدن به سنّ لازم جداً خودداری نمایند. زیرا در زمان ازدواج هنوز بچه ای وجود ندارد که بتوان در مورد حضانت او تصمیم گرفت. وسیله لازم برای رفتن به مهمانی را تدارک می بینیم و اگر قرار باشد هدیه ای با خود ببریم، هدیه مناسبی تهیه می کنیم و بعد از فراهم کردن این مقدمات به مهمانی می رویم. زیرا کودک در حال رشد مثل تکه ای خمیر است، که والدین نقش بسیار مهمی در شکل دهی به این خمیر خام دارند. نتایج و تحقیق یافته ها حاکی از ان است که خانواده نقش اصلی را در تربیت کودک در جامعه مذهبی و دینی و تعمیق ارمان های دینی ایفا می کنند.

همان گونه که اشاره شد،ترشح این هورمون ها از طریق جفت در جنین اثر می گذارد وحرکات بدنی جنین راافزایش می دهد که نتایج بدی روی نوزاد خواهد داشت(سیف،سوسن وهمکاران ،1388،ص172). کوری، صدمات مغزی یا حتی مرگ بچه، می تواند نتایج چنین عملی باشد. و ممکن است بتواند روی انگشت یک پا راه برود و یا لی لی کند. البته برای نوزادان قانون معنی ندارد ، نوزادان بیشتر متوجه روابط و یا رفتارهای والدین خود خواهند شد . بدیهی است اگر مقدمات خوب فراهم شده باشد این مهمانی موجب خوشحالی و انبساط خاطر میزبان، مهمان و سایر افراد شرکت کننده خواهد شد. به عنوان مثال فردی که قادر است از ارتفاع یک متری به راحتی سقوط کند، اگر همین فرد در شب و به هنگام تاریکی پایش در گودالی به عمق ۱۰ سانتیمتر برود آسیب می بیند. حضرت علی (ع) می فرماید: قلب کودک مانند زمین خالی است که هر بذری را در آن بریزند، رشد خواهد کرد. وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَوةِ وَ اصْطَبرِْ عَلَيهَْا ،خانواده خود را به نماز فرمان ده و بر انجام آن شكيبا باش! پیامبر (ص) فرمودند :هر کودکی بر فطرت الهی به دنیا می آید ، تا این که پدر ومادرش او را یهودی ونصرانی می گردانندمجلسی ،ج3، ص281).

این امر به همهی والدین کمک میکند تا آرامش را برای خانوادهاشان ایجاد کنند تا در آینده به افرادی دلسوز و مستقل تبدیل شوند. تعلیم و تربیت فرایندی است که ادمی را برای نحوه خاصی از حیات مهیا می سازد. مادر مي تواند زمينه را برای هدایت فطری طفل فراهم سازد ویا موجب انحرافش از صراط مستقیم گردد .درجنبۀ عاطفي نيز مادران تأثير بسياري به روي كودكان دارند. غالباً حالات روانی مادر هنگام آبستنی در جنین تأثیر می کند ، زیرا در حالات ترشحات غدد داخلی (هورون ها )اختلال پیدا می کنند واین نیز چنانکه گفته شد در رشد جنین مؤثر است وانطباق با محیط خارج را برای نوزاد مشکل می سازد . طفل او را به عنوان الگو و سر مشق انتخاب مي كند و شيوه ها و رفتارهاي او را تقلید می نماید .بسياري از بي بندباري هاي افرا د زاييده اشتباهات غلط مادران است و موجب اسارت و بدبختي آنها مي شود، چه بسيار كودكاني كه رفتاري را از مادر ياد گرفته اند و يك عمر آن رفتار مزاحم زندگي شان بوده و نتوانسته اند آن را به خوبی از خود دور نمایند .چشم و گوش طفل چون دريچه اي باز است، مي بيند و مي شنود، ذهنش چون آينه است كه هر چيزي در آن منعكس مي شود با اين تفاوت كه آينه عكس شيء را هميشه در خود نگه نمي دارد ولي ذهن كودك آن را در خود ضبط مي كند.

اهميت رفتار مادركردار و رفتار مادر چون خون در شريانهاي كودك به جريان مي افتد و شخصيت او را براي مادام العمر رنگ مي دهد. كودك حتي شيوه فكر مادر را مي بيند و درمي يابد، و آنچه برداشت می کند ممکن است سازنده باشد ویا ویرانگر .كودكان به هنگامي كه در خانه تنها مي شوند اداي زندگاني پدر و مادر را در مي آورند. بر خلاف آنچه رسانههای مسموم میکوشند تا ازدواج و انتخاب همسر را امری شخصی جلوه دهند، اسلام آن را امری فرا شخصی میداند؛ زیرا یکی از حقوق کودک قبل از تولد این است که هر یک از والدینش، در گزینش همسر انتخابی شایسته کرده باشند؛ مسألهای که متأسفانه اغلب زوجین به آن بیتوجه هستند. در این مقاله مهمترین حقوق کودک از منظر قرآن و روایات بررسی شده و آسیبهای عاطفی، روانی و اجتماعی که به واسطه رعایت نکردن حقوق مسلم کودک بر کودکان و جامعه تحمیل میشود، بیان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید