معرفی بهترین کتاب برای تربیت فرزند در سال های اول تولد – وبلاگ طاقچه

شاید با خود فکر کنید که تربیت فرزند از زمانی شروع میشود که تا حدی بتواند با دیگران ارتباط بگیرد. این استاد دانشگاه در خصوص عوارض عدم هماهنگی در شیوه تربیتی والدین با یکدیگر گفت : اهمیت این امر به حدی است که گفته میشود ارائه یک الگوی تربیتی غلط ولو یکسان آسیب تربیتی کمتری نسبت به اعمال اصول تربیتی صحیح لیکن غیر هماهنگ والدین به کودک میزند. جایگاه مادران در ساختار یک جامعه بسیار حیاتی است، به این حد که میزان پیشرفت یا شکست یک جامعه را میتوان ناشی از تربیت صحیح یا غلط مادران و به طور کلی والدین دانست. پس از آنکه طفل متولد شد به نگهداری و مراقبت صحیح احتیاج دارد و باید به درستی و با اخلاق اسلامی او را آموزش دادتا به تعالی و رشد برسد .در حقوق اسلام به نگهداری و تربیت طفل حضانت می گویند .حضانت در لغت به معنای نگه داری است و البته بیشتر نگهداری جسمی کودک است . واضح است که از همان ابتدا نمیتوانید با او صحبت کنید و مسائل را برایش شرح دهید. تربیت فرزند را باید از چه زمانی شروع کنیم؟ از لمس و نوازش نقاط حساس بدن کودک (آلت، ران، کفل) و شوخی های جنسی و بدنی پرهیز کنید و دیگران را نیز از این کار باز دارید.

با دیگران صحبت بکند، سوال بپرسد و به طور کلی به حدی برسد که با دیگران تعامل داشته باشد. او در این صحبت به دنبال این است تا حدودی به ویژگی های شخصیتی کودک شما دسترسی پیدا کند. بنابراین زمانی میتوان گفت که تربیت یک کودک در خانواده بصورت کامل انجام میشود که بنیان خانواده مستحکم باشد. همچنین کودک از این اختلاف نظر والدین سوءاستفاده میکند و فردی سوءاستفاده گر میشود. خضر نبی در این دیدار، از امام پرسشهای فراوانی نمود و آن حضرت از فرزندشان امام مجتبی (ع) خواستند که وی پاسخ آن پرسشها را بدهد. در این مواقع باید چکار کنیم؟ تربیت فرزند باید از همان بدو تولد شروع شود. آن ها انعطاف پذیر هستند و از روش حل مسئله به صورت مشارکتی با کودک خود استفاده می کنند. تربیت کودک از دیدگاه قرآن بر اساس الزامات طبیعت انسانی است و توسط خداوند متعال در زمانی که ابزار معرفتی برای تحقیقات علمی ، روانشناختی یا پزشکی وجود نداشت ، بر ما نازل شدند . ارتباط دخترها با مادر خودشان بهتر است از این رو نقش مادر در تربیت فرزند دختر بسیار پررنگ تر است.

دخترها زودتر به بلوغ فکری میرسند بنابراین از لحاظ درک برخی از مسائل از پسرها بهتر هستند. دخترها احساسات و عواطف بیشتری دارند بنابراین نمیتوان در برخی از موارد همانند پسرها سخت گیری کرد. همه این موارد بر روی تربیت کودک تاثیر می گذارند. شاید تصور کنید که کثیف کردن لباس ها به دنبال بازی در فضای آزاد، به هم ریختن اتاق و یا نقاشی کشیدن روی سطوح مختلف خانه مستلزم تنبیه جدی و شدید هستند اما بهتر است در چنین مواقعی به استراتژی های موثر مانند “تفکر مشابه” روی آورید. در این کتاب روشهایی معرفی شدهاند که به کمک آنها میتوانید به رشد بهتر مغز کودکتان کمک کنید. مرد انصاری خانه جدیدی در یکی از محلات مدینه خرید و به آنجا منتقل شد، تازه متوجه شد که همسایه ناهمواری نصیب وی شده، به حضور رسول اکرم(ص) آمد و عرض کرد: در فلان محله، میان فلان قبیله، خانهای خریدهام و به آنجا منتقل شدهام؛ متأسفانه نزدیکترین همسایگان من شخصی است که نهتنها وجودش برای من خیروبرکت و سعادت نیست، از شرش نیز در امان نیستم، اطمینان ندارم که موجبات زیان و آزار مرا فراهم نسازد.

از نظر دین اسلام، آداب و دستورات تربیتى و اخلاقى وجود دارد که از بدو تولد فرزند باید رعایت گردد و به آنها عمل گردد و عمل به این سنن اخلاقیای، زمینه تربیت سالم را در فرزند مطلوبتر میسازد که آثار چنین آداب اخلاقى هم به جنبههاى مادى و جسمى مربوط میشود و هم از سویى باعث بارورى و تقویت جنبه روانى افراد میشود. تربیت کودک از بدو تولد شامل مواردی میشود که شما به عنوان والدین او سعی میکنید الگوی رفتاری کودکتان باشید. ممکن است جوی که کودک در آن بزرگ میشود یک جو کاملا متشنج باشد، دعوا های بین زن و مرد، رفت و آمد زیاد و … «از آنجا که دماغ صاف و بی آلایش کودک و قلب پاک و بی لک او هر چیز را که پیش آن بگذارند فوری جذب و هضم میکند و خود را با آن تقویت می نماید ، پس هر چیز و هر فکر و هر حرکت و هر رفتاری در قوای دماغی و روحی کودک یک اثری را جایگیر خواهد کرد» و این اثرات روی هم جمع شده اخلاق و عادات و صفات او را تشکیل خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید