عوامل موثر در تربیت فرزندان

مستدرک الوسائل، ج15، ص170. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل، ج۱۵، ص۱۶۴، باب ۵۹من ابواب احکام الاولاد، ح۱. تحقیقات نشان میدهد والدینی که سر بچههای خود فریاد میکشند در نهایت با کودکانی برخورد میکنند که از نظر لفظی و جسمی پرخاشگری بیشتری دارند. پس فرزند شما در حال یادگیری است که هنگام برخورد با رفتار یا موقعیت هایی که دوست ندارد، فریاد زدن مناسب است. لکن حضانت فرزند بعد از سن 7 سالگی یا قبل از آن در صورتی که مادر از سرپرستی فرزند سرباز زند بر عهده پدر(که توانایی و قاطعیت بیشتری در تربیت عقلانی فرزند دارد ) و به عنوان تکلیف پدر خواهد بود. توجه مناسب به کودکان دیگر بعد از تولد نوزاد جدید. خانواده ها مسافرت خانوادگی را هرچند وقت یک بار در برنامه زندگی خود داشته باشند; مسافرت به خانواده ها فرصت گفتگو و تعامل بیشتر را می دهد و بویژه برای پدران زمینه ای را ایجاد می کند که فارغ از مشغله کاری خود در محیطی صمیمی با فرزندان خود تعامل داشته باشند.

با این حال، ممکن است رفتارها یا کلماتی داشته باشیم که توانایی ما را در احساس دوست داشتن بی قید و شرط فرزندانمان تضعیف کند. اگر تا به حال ازدواج کردهاید، یا در خانهای با والدین متاهل زندگی میکردید، پس میدانید وقتی یک نفر تهدید به طلاق میکند، این مسئله تا اعماق قلب را میسوزاند. انتظارات شما باید منطبق با تواناییهای فرزندانتان باشد. آنها خواهند فهمید که فریاد زدن رفتار قابل قبولی نیست و همچنین یاد میگیرند در صورت اشتباه کردن باید عذرخواهی کنند. بدانید چه چیزی مولد فریاد زدن شماست. کشف کنید چه رفتار یا موقعیتی باعث میشود خود را در حال فریاد زدن سر فرزندتان بیابید. انسان ها برای مواجهه با یک دستگاه یا ماشین باید مطالعه کنند تا بتوانند عملکردی داشته باشند حال والدین با یک انسان مواجه اند نه ماشین بنابراین مطالعه و به دست آوردن آگاهی جزء مهم ترین، بدیهی ترین و ابتدایی ترین کارهایی است که یک والدین باید برای تربیت فرزندانشان انجام دهند. محمدی در خصوص نقش پدر بزرگ فرزند پس از فوت پدر در پرداخت نفقه، اظهار کرد: طبق ماده 1199 در صورت فوت پدر یا عدم توانایی او در پرداخت مخارج زندگی فرزندش، این تکلیف به عهده پدر بزرگ و جد یا دیگر اجداد پدری است.

خداوند متعال در قرآن کریم انسان را مورد تکریم و ستایش خود قرارداده، می فرماید: مافرزندان آدمی را گرامی داشتیم و آن ها را در خشکی و دریا بر مرکب های راهوار سوار کردیم و از انواع غذاهای پاکیزه به آنان روزی دادیم و بر بسیاری از مخلوقات برتری بخشیدیم.» از نظر اسلام کودکان و نوجوانان هم شایسته کرامت و احترام هستند و باید به احساسات آنان احترام گذاشت. کیفیت زمانی که میگذارید مهم است، اما تعدد آن هم اهمیت دارد. تمام این تاثیرات مثبت از شما یک مادر خوب و نمونه میسازد که به بهترین شکل به رشد و ارتقای فرزند خود اهمیت میدهد. اگر شما دلیلتان را مطرح کردید اما آنها از قوانین تبعیت نکردند، بدانید که دلایل منطقی پشت آن را میدانند اما برای آنها قانعکننده نبوده است. حتی اگر شخصی که تهدید میکند به معنای واقعی کلمه به آن اعتقادی ندارد و همسر خود را دوست دارد. جشن گرفتن برای نقاط عطف زندگی و لحظات قابل ستایش (فارغ التحصیلی، برنده شدن ها و غیره) به ایجاد خاطرات ماندگار کمک میکند.

اهمیت استراتژیهای تربیت کودک در شکل گیری رشد شخصیت کودکان غیر قابل بحثی است. ما در دنیایی زندگی می کنیم که خانواده نقش بسیار کلیدی و مهمی را در شکل گیری شخصیت کودکان ایفا می کند و تحت شرایط صحیح کودکان را آماده می سازد تا توانایی های خود را بشناسند و آن را به عنوان نقش های سودمند در یک جامعه بکار گیرند. مدرسه ما امکانات لازم برای آموزش او را ندارد. روایاتی است مبنی بر تشویق احترام به مردم و بیان پاداش آن، مانند آنکه پیغمبر اکرم (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) میفرماید: در امّت من بندهای از بندگان خدا نیست که نسبت به برادر دینی خود احترام و ملاطفت و مهربانی داشته باشد، مگر اینکه خداوند خدمتگزاری از خدمتگزاران بهشت به او عطا فرماید. دنیای غرب گاهی انتساب فرزند به مادر را هم کافی می داند و از نظرتربیت صحیح گرفتار دشواری های اساسی است و راز عدم دلبستگی فرزندان به خانواده و عدم محبت لازم خانواده به ویژه پدر به فرزندان را می توان در همین مسئله جویا شد که آثار منفی بی شماری را در زندگی پدر و فرزند، به ارمغان می آورد و نتایج منفی آن در زندگی دو طرف، انکارناشدنی است. هنگامی که به عنوان یک خانواده با هم بحث میکنید، اگر با هم بر این چالش غلبه کردید، در واقع باید موفقیت را در پایان جشن بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید